Часът на Милен Цветков
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Софийска Вода

2 posters

Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  riddick Чет Май 14, 2009 9:01 pm

Благодаря за отговора.Ще допълня само,че аз си плащам данъците,и понякога сметките, и работя като строител.Не е моя работа да следя дали комшията краде.Ако някой си шунтира водомера или топломера това не бива да бъде за моя сметка.Защо аз да плащам ако друг краде от Топлофикация и софийска вода?И защо аз да го следя?Иако го хвана в крачка ,какво ,да го пребия от бой ли?Пак повтарям-аз съм строител ,не съм полицай или бияч.

riddick

Брой мнения : 80
Join date : 26.03.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  hrantut Сря Май 13, 2009 8:48 pm

Системата за топлинно счетоводство е много проста и е измислена не от някой друг, а от германците.
Пример: Сграда с 5 апартамента (за по лесно) е изразходвала 100MWч топлина. Точките, събрани от всички радиатори е 1000 *(точките които се показват на дисплея се преизчисляват според мощността на съответния радиатор).
За затопляне на вода за битово горещо водоснабдяване (БГВ) са изразходвани 30MWч топлина, които се разпределят пропорционално на отчетените от топлите водомери количества вода.
Останалите 70MWч се разделят на 1000 и се получава 70kWh на точка.
Апартамент 1: 200точки по 70kWh=14 000кWh по 0.068лв.=952 лв./година за отопление
Апартамент 2: 150точки по 70kWh=10 500кWh по 0.068лв.=714 лв./година за отопление
Апартамент 3: 50точки по 70kWh=3 500кWh по 0.068лв.=238 лв./година за отопление
Апартамент 4: 350точки по 70kWh=24 500кWh по 0.068лв.=1666 лв./година за отопление
Апартамент 5: 250точки по 70kWh=17 500кWh по 0.068лв.=1190лв./година за отопление

Според тези точки се формира прогнозен дял за следващата година: Например собственикът на апартамент 4 ще плаща всеки месец 35% от изразходваната за месеца топлина за отопление.
Бедтата е в това, че се е вдигнала цената на топлината и още по-голямата беда е че съседът от апартамент 3 например си е свалил разпределителите от радиаторите и затова има толкова малко точки и останалите четири апартамента му плащат отоплението. Ако беше само 1 човек с мед да го намажеш... това се случва с 25% от апартаментите и може би повече.
В източна Германия има същите панелни блокове като нашите и отоплителните системи са като нашите, но един германец взима 2000-3000 евро месечно и не го плашат 200 евро за отопление... Помисли си! ... и следи съседите дали не са си махнали разпределителите от радиаторите Evil or Very Mad

hrantut

Брой мнения : 3
Join date : 07.05.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  riddick Вто Май 12, 2009 7:21 pm

Аз не съм специалист,и бих искал да разбера как ми калкулират сметката,при положение,че всяка година топломерите в дома ми отчитат все по-малко единици,а сметката ми за парно расте.Всравнение с миналия сезон сега съм израсходвал едва 1/5 от топлината.Ако ми кажеш,че сметката е на база миналата година,ще те парирам с факта,че и миналата година Топлофикация имаше да ми връща и то около 40% от сметката.
Ще тепопитам и каква е въпросната единица за измерване на топлоенергията,та в различни сгради цената и е различна/при еднакви уреди за отчитане/
Не се заяждам а наистина чистосърдечно любопитствам.
И още един аматьорски въпрос:Защо по време на газовата криза казваха,че трябва време да се затопли мазута?Все пак в ТЕЦ-овете не би трябвало да е студено.

riddick

Брой мнения : 80
Join date : 26.03.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  hrantut Пон Май 11, 2009 9:31 pm

При "Топлофикация"-София няма нищо общо с това ... Топломерите на абонатните станции мерят с точност до 0,001кВ. Аз съм инженер специалност "Топлотехника" и ако желаеш ще ти обясня как стоят нещата! Very Happy

hrantut

Брой мнения : 3
Join date : 07.05.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  riddick Съб Май 09, 2009 6:27 pm

Подобен е и проблема с Топлофикация.Има входящ топломер в абонатните станции,но няма изходящ.Отчитат колко калории са доставени до потребителя,но не отчитат колко са реално отдадените,защото водата от абонатната не напуска сградата при 0 градуса,и дефакто в ТЕЦ-овете подгряват топла вода.

riddick

Брой мнения : 80
Join date : 26.03.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Софийска Вода

Писане  hrantut Чет Май 07, 2009 6:29 pm

Искам да споделя с вас нещо, което ме ужаси.
След изравнителна сметка от "Софийска Вода" се оказва, че на общия водомер е отчетено 900м3/ч, а на индивидуалните-600м3/ч.
Дотук добре. Какво обаче се случва с тези 300м3/ч разлика? Как се разпределят те?
Ми много просто- разпределят се пропорционално според отчетения разход. Тоест ако си изхарчил примерно 10% от тези 600м3/ч, то плащаш и 10% от тези 300м3/ч, които не се знае кой е изхарчил. Излиза че си похарчил 60м3/ч, а плащаш 90м3/ч. Защо?
Всичко идва от това, че голям процент от собствениците плащат на база и не допускат отчитане на индивидуалните водомери...?!
От там идва и тази разлика от 300м3/ч, които вместо да бъдат разпределени на тази, чийто водомери не са отчетени, те се разпределят пропорционално. Незнам по какъв начин ще се стимулират хората, чийто водомери не са отчетени да допускат отчитането, но и аз няма да допускам повече отчитане и не след дълго ще се отчита само общия водомер.
Има и друго нещо, с което ни ощетяват: От 01.01.2009г. се увеличава цената на водата. Отчитането на индивидуалните водомери обаче е на 01.11.2008г. и след това на 01.02.2009г. (т.е. 3 месеца). Познайте на коя цена се плаща отчетеното количество... на новата, по-висока цена естествено. Излиза че си потребявал 2 месеца вода на старата цена и 1 месец на новата, а всичкото количество се плаща на новата цена.
От известно време все повече се убеждавам, че всичко което са постигнали на "запад" е с кръв и пот, а не е дошло автоматично с демокрацията, както си мислим ние.

Тук важи правилото на най-малкото съпротивление. За какво им е на Софийска Вода да бъдат коректни, като ние си мълчим и си плащаме...?

hrantut

Брой мнения : 3
Join date : 07.05.2009

Върнете се в началото Go down

Софийска Вода Empty Re: Софийска Вода

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите